Субота, 13 Серпня, 2022

Розподіл голосів криворіжців на позачергових парламентських виборах

21 липня в Україні відбулися позачергові вибори до Верховної Ради. За добу ЦВК вже опрацювала майже 80% голосів. Про переможців і прогнозах на роботу Ради дев’ятого скликання розповіли експерти. Більш докладно про те, як проголосували українці і криворіжці зокрема, дізнайтеся з нашого матеріалу на kryvyi-rih-yes.

За кого віддали свої голоси українці на позачергових виборах?

Останні парламентські вибори встановили рекорд по самій низькій явці населення за всі попередні виборчі кампанії. Вона склала 49,8% – це менше, ніж за всю історію незалежної України. У ЦВК вважають, що такий низький відсоток пов’язаний з літнім періодом відпусток.

Навпаки в Дніпропетровській області відвідуваність виборчих дільниць є однією з найвищих серед інших регіонів – більше 50%. Заступник Голови ЦВК, Євген Радченко запевнив: «Це не є проблемою або якимось великим зміною векторів. Наприклад, на позачергових виборах до парламенту 2014 року явка була 52,5%, в 2012 – 57%, це загальносвітова тенденція зменшення активності виборців».

Відповідно до підрахунків ЦВК, отримати рекордну підтримку за всю історію незалежності України може партія «Слуга народу», яка поки лідирує з великим відривом. За партійними списками «Слуга народу» зможе зайняти приблизно 130 місць в Раді. Це дозволить їй самостійно сформувати більшість без створення коаліції з іншими політсилами.

Фактично для того, щоб приймати більшу частину законів, у Зеленського та його партії вже є все необхідне. Ми бачимо чисто злагоджену вертикаль влади. Якщо говорити про те, чи потрібна коаліція тепер – питання. Навіщо вона потрібна? Хіба що для того, щоб внести зміни до Конституції.

парламент

Що стосується інших партій, які за попередніми підрахунками ЦВК проходять в парламент, вони отримують значно менше мандатів. «Опозиційна платформа – За життя», за яку проголосувало трохи більше 13%, з мажоритарниками потенційно матиме в Раді більше 40 місць. «Європейська солідарність», яку підтримало майже 8,5%, зайде в парламент з 30 депутатами.

 ВО «Батьківщина» з 8% буде майже з 30 мандатами. Партія «Голос» з рівнем підтримки в 6% – отримає приблизно 20 місць. Від інших партій, що не подолали 5% бар’єр, можуть потрапити тільки мажоритарники. Також у Верховній Раді будуть і самовисуванці, і це близько 60 нардепів.

Робота нового парламенту

Політолог Сергій Биков пояснив, що партії, які набирають 2% і вище, отримують державне фінансування з бюджету. Це нововведення існує для того, щоб партії як би відмовилися від олігархічного фінансування, але за фактом виділяються сущі копійки для кожної конкретної партії. Чим більше партія отримала підтримки, тим більше у них держфінансування.

Нове скликання Верховної Ради почав роботу в кінці серпня або на початку вересня. До цього в парламенті відбулися різні бюрократичні процедури. Андрій Парубій, як голова Верховної Ради, скликав першу робочу групу після того, як були опубліковані результати виборів і за пропорційною системою і за мажоритарною. Також були створені три робочі групи по формуванню комітетів, по розсадження в залі і по забезпеченню депутатів.

.