П’ятниця, 29 Березня, 2024

“Криворізький майдан” у 2015 році: як це було тоді та чому не повторилося знову

Вибори мера у 2015 році у Кривому Розі запам’яталися не тільки небувалими пристрастями, а й тим, що вперше “господареві” міста Юрію Вілкулу було кинуто серйозний виклик, пише kryvyi-rih-yes.com.ua.

Вілкул — колишній комуніст, член Партії Регіонів і висуванець Ахметова, що безроздільно правив містом з 2010 р. й за 5 років зумів “підім’яти” під себе всі державні структури, включаючи правоохоронні органи та навіть пожежну службу. Проте у 2015 році знайшлася людина, що змогла його перемогти. І якби не розбрат у демократичному таборі та не відверті махінації з голосами виборців з боку влади, хто знає, чим би закінчилась ця історія. Згадаємо, яким був “криворізький майдан” і як склалася доля його головних учасників.

Місто, що загубилося в часі та просторі

До моменту тих пам’ятних подій, Радянський Союз давно став історією, але тільки не в Кривому Розі. Тут час ніби зупинився. За час правління Юрія Вілкула місто перетворилося у “філію” СРСР в його найгіршому варіанті, а тотальна корупція стала невіддільною частиною життя його жителів.

Фактично в Кривому Розі були створені паралельні органи влади, в той час, як офіційні виконували роль ширми для прикриття протизаконних дій. На всіх значущих посадах перебували родичі або бізнес-партнери Вілкула, а всі рішення влади приймалися з урахуванням фінансових інтересів Ріната Ахметова та самого мера.

Безумовно, не всіх це влаштовувало й коли у 2015 році відбулися вибори міського голови, Вілкул вперше за довгі роки відчув, як під ним захиталося крісло.

Головним конкурентом чинного мера став кандидат від партії “Самопоміч”, вчений і викладач Криворізького педінституту Юрій Мілобог. Він переміг у 6 з 7 районів міста, проте при підрахунку голосів виявилося, що Вілкул набрав на 0.42% більше. Центральна виборча комісія оголосила діючого мера переможцем, що викликало народне обурення, яке згодом перетворилося на “криворізький майдан”.

22 листопада 2015 року стихійні багатотисячні акції протестів в Кривому Розі очолили депутати ВР Семен Семенченко та Єгор Соболєв, після чого вони отримали організований характер. У місті був оголошений перехід до народовладдя та створена муніципальна охорона. У результаті громадськість домоглася створення спеціальної комісії Верховної Ради, яка в підсумку визнала вибори нечесними та призначила повторні на 27 березня 2016 року.

Поразка за крок до перемоги

Милобог вважає, що його виключили з "Самопомочі" поспіхом, і збирається  повернутися до партії

Забігаючи наперед, можна сказати, що “соломонове” рішення ВР зіграло на руку діючому меру. Влада зробила “правильні” висновки з того, що сталося, позбулася зайвої самовпевненості та перегрупувалася. Чого не можна сказати про демократичний табір, де продемонстрували відсутність єдиної позиції та взаєморозуміння.

Більш того, дії опозиції, м’яко кажучи, виглядали алогічними. Так, без пояснення причин партія “Самопоміч” зняла з виборів фактичного переможця Юрія Мілобога та висунула нового кандидата — Семена Семенченко.

Результат виявився прогнозований — Семенченко, чужа людина у місті, з тріском програв Вілкулу — 11% проти 74%. Уже після виборів, бажаючи виправдати свої рішення “Самопоміч” опублікувала компромат на Мілобога, де той нібито вимагав 300 тис. дол. за відмову від подальшої боротьби.

.,.,.,.