Неділя, 26 Червня, 2022

КП «Криворізька муніципальна гвардія»: проплачена мером Вілкулом особиста охорона

Через стільки років досі непокараними  залишаються місцеві екс-регіонали, які використовували  «тітушок» для розгону майданівців. А нещодавно набирала обертів нова історія з діяльністю комунального підприємства «Криворізька муніципальна гвардія». Під виглядом гвардійців, які отримують фінансування з місцевого бюджету і є абсолютно лояльними до міського голови Юрія Вілкула, батька колишнього  дніпропетровського  губернатора, місцеві екс-регіонали отримали можливість легалізувати «тітушок». Деталі на kryvyi-rih-yes.

Десятки бюджетних мільйонів на карману гвардію

Діяльністю КП «Криворізька муніципальна гвардія» варто зацікавитися ще з часу опублікування одного оголошеня на сайті Рrozorro. Виконавчий комітет Криворізької міськради проводив тендер на послуги охоронців. Ціна питання – майже 8,3 млн. грн. за 11 місяців послуг.

Заявки на згаданий тендер подали три учасники: державний, комунальний та приватний.

  • Приватний – ТОВ «Інтерлок-Кривий Ріг». На сайті цієї охоронної фірми йдеться, що працює вона з 2008-го, а спеціалізується на охоронні промислових об’єктів. Власниками компанії Evraz є росіяни Роман Абрамович та Олександр Абрамов.
  • Державний – Криворізький міський відділ Управління поліції охорони. Поліцейським було відмовлено від участі у тендері, документи неправильно оформили. Тобто організатори засумнівалися, чи може поліція охорони виконувати функції з охорони.
  • Комунальний – КП «Криворізька муніципальна гвардія».

Останній учасник запропонував найменшу ціну своїх послуг – майже 7,6 млн. грн. І тепер чекає на остаточне рішення тендерної комісії на чолі із заступником міського голови Андрієм Полтавцем. Останній працював помічником нардепа-регіонала Юрія Любоненка, який протягом 1992-2010 років був міським головою Кривого Рогу. На цій посаді Любоненка змінив Юрій Вілкул.

1

Загалом за 4 роки роботи за даними Громадської ініціативи «Антикорупційний монітор» Криворізька муніципальна гвардія виграла тендерів на суму 42 млн. грн. І це при тому, що у 2011-му це КП створювали за ініціативою міського голови Юрія Вілкула для надання послуг громадянам та юридичним особам. І воно мало приносити до міського бюджету доходи.

Але щось пішло не так. Муніципальна гвардія стала охороною місцевих керманичів, послуги якої сплачуються грошима місцевих жителів. Натомість, виконувати свої обов’язки щодо правопорядку на вулицях Кривого Рогу вони не намагаються, каже активіст Об’єднання відповідальних громадян Юлій Морозов.

«Тітушки» у формі гвардійців

Громадський активіст Антон Кравченко розповідає, що під час Євромайдану міськвиконком охороняли «молоді хлопці». Коли у ті дні стався напад на мітингувальників, то серед «тітушок» були помічені керівники Муніципальної гвардії.

У 2015-му до Муніципальної гвардії почали набирати усіх охочих. Так, наприклад, для патрулювання та охорони парків набирали «людей з вулиці», каже Кравченко. За його словами нові гвардійці були фізично не підготовлені, не проходили жодних тренувань.

У жовтні Кравченко помітив чергові зміни у складі Муніципальної гвардії. За стилем розмови та обличчями нових гвардійців активіст припускає, що частина з них – колишні ув’язнені. Їх найняли, щоб створити спецпідрозділ, який би виконував будь-яку вказівку керівництва, припускає Кравченко.

2

Боротьба петицій та онлайн фальсифікації

Поки правоохоронці розслідують заяви щодо протиправної діяльності охоронців, на сайті міськради розпочалася боротьба петицій «за» та «проти» існування Муніципальної гвардії. Першою з’явилася петиція про її розформування муніципальної гвардії. Ще одну петицію про ліквідацію Криворізької муніципальної гвардії зареєстрував журналіст Євген Павлов. Він дивується: як таке може бути, якщо ці гвардійці мають щодня стояти на посту в будівлі міськвиконкому?

Коли дві петиції проти Муніципальної гвардії наблизилися до позначки 500 підписів у підтримку, сайт закрили на технічні роботи. 12 січня, після майже місячної перерви, сайт онлайн петицій до місцевої влади відкрився. Майже одразу на ньому з’явилася петиція «про підтримку правопорядку у Кривому Розі». І вже протягом лише 7 годин вона зібрала необхідну кількість підписів – 501.

Автор (депутат райради від Опозиційного блоку) нарікає, що очікування щодо діяльності нової поліції значно перевищує реальні результати її роботи. Місцеві активісти виявили, що значну частину підписів під цією онлайн петицією ставили працівники шкіл, комунальних підприємств, бюджетних установ та райрад. Список з 165-ти підписантів і їхні місця роботи опублікувала у себе на ФБ-сторінці Ольга Перетятко.

3

Громадський активіст Євген Василенко провів аналіз усіх петицій з сайту міськради. І виявив, що 487 з 501 підписантів «за муніципальну гвардію» вперше з’явилися на сайті саме для підпису цієї петиції. До цього вони ні чим не цікавилися, ніде не світилися, нічого не підписували.

Віддане Вілкулу керівництво гвардійців

Першим керівником КП «Криворізька муніципальна гвардія» був Олександр Голяков. Він усе життя прослужив в органах МВС. Перед виходом на пенсію вступив у лави Партії регіонів, став депутатом Саксаганської райради міста Кривий Ріг.

Під час Євромайдану Голяков паралельно очолював ГО «Криворізька гвардія», члени якої допомагали місцевій міліції охороняти міськвиконком. Тобто, по суті, тоді Голяков одночасно керував криворізькими гвардійцями і «тітушками».

Наступним керівником став Володимир Шмоткін. Також він був керівником ТОВ «Криворізька варта». Її засновниками є дружина Олександра Голякова Людмила та головбух КП «Криворізька муніципальна гвардія» Валентина Герасименко.

Нині у Муніципальної гвардії в.о. директора Ігор Милованов. Раніше він був начальником Терновського райвідділку міліції.

Намагання отримати коментарі у керівництва КП та міського голови Юрія Вілкула ні до чого не привели. За телефоном, який вказаний у реєстраційних документах, кажуть, що ні про яку «муніципальну гвардію» не знають. А у приймальні Вілкула повідомили, що з міським головою зв’язатися неможливо.

4