Субота, 13 Серпня, 2022

Кривий Ріг очима німецького солдата: як жило місто під окупацією?

Про воєнні сторінки в історії Криворіжжя відомо багато зі спогадів очевидців, архівних документів, наукових робіт істориків та краєзнавців. Але світлини, зроблені німецькими солдатами на Криворіжжі, відображають унікальні деталі життя пересічних громадян та військових у воєнні роки. У 2019 році відомий криворізький колекціонер та краєзнавець Ігор Рукавіцин та професор кафедри інженерної педагогіки Віталій Стецкевич зробили презентацію вражаючого видання, яке є справжньою фотоісторією міста у роки війни. Далі на kryvyi-rih-yes.com.ua.

30 місяців окупації: як жили криворіжці?

Відомо, що Кривий Ріг знаходився під нацистською окупацією з серпня 1941 по березень 1944 року. Про життя та побут криворіжців, які знаходилися під владою солдатів та офіцерів Вермахту є не так багато інформації, тому кадри, які зробили німецькі військові, розповідають про деталі повсякдення тогочасного суспільства. Фотографії із часів війни збереглися у дуже поганій якості, але завдяки криворізькому фотомайстру Георгію Аргуновому світлини отримали друге життя. 

Нацисти робили багато фотографій  переповнених концтаборів для радянських військовополонених. Німецькі війська намагалися не руйнувати об’єктів криворізької культури і тому проводили там своє дозвілля. Переглядаючи тогочасні фото можна помітити, що вояки часто бували у місцевих парках, кінотеатрах і театрах, які припинили свою діяльність, але вражали прекрасною архітектурою.  

Фотографії, які зробили німецькі військові за час окупації, дуже чітко відображають складний колорит побуту криворіжців. На багатьох фото зображені стихійні базари із довгими торговельними рядами – усіма способами люди намагалися заробити собі на життя, нерідко продаючи щось окупантам. На продаж виносили сезонні фрукти і овочі, які вирощували господині на своїх городах, також на світлинах можна помітити продавців тютюну та сліпих музик, що заробляють на їжу своєю грою. Збереглися і більш рідкісні кадри, на яких німецький офіцер купує товар у криворожанки, спілкуючись за допомогою особистого перекладача. 

На фотографіях німців збереглася і знаменита криворізька Покровська церква, яка продовжувала свою діяльність під окупацією, але, на жаль, була зруйнована у 60-х роках 20-го століття за вказівкою атеїстичної радянської влади. 

Що відомо про життя гітлерівців під час війни?

Багато хто із солдатів німецького Рейху провели на Криворіжжі значну кількість часу і, звичайно, встигли зробити безліч спогадів у вигляді фотографій. Гітлерівці любили фотографуватися на фоні криворізької “екзотики” того часу – напівзруйнованих споруд та крихітних хатинках мешканців робітничих селищ, які будували “світле комуністичне майбутнє”. Для німецьких вояк такий побут був дуже незвичним і дійсно екзотичним, тому, звичайно, це викликало у них цікавість. До унікального криворізького видання потрапило також фото залізничного квитка німця у напрямку “Кривий Ріг – Берлін – Вісбаден”. Воно було зроблене за тиждень до звільнення Криворіжжя німецькими військами і стало дуже символічною історичною знахідкою. 

.