Субота, 13 Серпня, 2022

Опіка над дітьми сиротами на Криворіжжі під час Першої світової війни

Величезний і, на жаль, негативний вплив на історію людства мала Перша світова війна. Трагічні сторінки не оминули і Криворіжжя. У ті часи населення Дніпропетровської області переживало занепад економіки, господарської діяльності, масову мобілізацію чоловіків та зростання потоків біженців із місць, де загострювались бойові дії. На той момент стало з’являтися все більше вразливих категорій населення, наприклад, вдови, особи, що втратили працездатність внаслідок тяжких поранень на фронті, і сироти. Однак, держава запроваджувала спеціальні програми соціального захисту для тих, хто потребував цього найбільше. Далі на kryvyi-rih-yes.com.ua.

Як жили діти-сироти у роки війни? 

Через воєнні дії у роки Першої світової війни кількість установ, де опікувалися сиротами, значно зросла. Найчастіше там опинялися діти, чиї батьки загинули на фронті. Також на збільшення кількості дитячих притулків вплинуло біженство і неспроможність осіб, що отримали каліцтво у ході бойових дій, опікуватися своїми дітьми.  У той час на Криворіжжі було популярною практикою створення благодійних дитячих закладів, де отримували притулок діти-сироти. Гроші на них виділяли меценати та заможні особи. 

Так як у Кривому Розі і Дніпропетровській області завжди проживала велика кількість євреїв, то популярними були притулки етноконфесійних громад. Такі притулки були загальними для хлопчиків і дівчаток, у них дитина отримувала турботу та освіту. У закладі вихованців вчили малюванню, кресленню, базовим навичкам письма, читання та рахування, а також розказували про релігійні традиції єврейських общин. 

Також активно розвивалися притулки, де для хлопчиків і дівчаток діяли різні навчальні програми. У Дніпропетровській області, що у роки Першої світової війни називалися Катеринославською, діяв заклад для дітей православного та католицького віросповідання “Товариство піклування про дітей”. На початок 1914 року там проживало 62 дівчинки віком до 15 років. При установі працювала не тільки початкова школа, де навчали грамоті, але й заняття із рукоділля, що допомогало дівчатам у майбутньому отримати професію. Подібний заклад був і для хлопчиків, але замість рукоділля там навчали чобітарству. Утримувалися притулки за рахунок приватних пожертв та державних коштів.

Про товариство “Дитяче містечко”

У травні 1915 року катеринославська губернія в громадських справах затвердила статут товариства “Дитяче містечко”. Товариство займалося опікуванням дітей-сиріт, збираючи пожертви на їх утримання, створюючи спеціальні гуртожитки та дитячі садки. За власні кошти та благодійні внески криворіжців, члени товариства зробили ремонт у декількох приміщеннях, відведених на потреби сиріт. Для дітей, що проживали у притулках від товариства, були створені комфортні умови для життя та розвитку. 

Зокрема, для вихованців притулків була облаштовані ванни кімнати із душем, великі кухонні приміщення, постійно розширювався штат працівників. У “Дитячому містечку” сиротам викладалися основні шкільні предмети, а також під наглядом вихователів вони займалися бджолярством та садівництвом. Приблизна дата, до якої проіснувало товариство – 1918 рік.

.