Неділя, 26 Червня, 2022

Вибори без вибору: хто в підсумку переміг у Кривому Розі?

Результати виборів міського голови Кривого Рогу давно відомі. Новим “господарем” міста став кандидат від опозиції Костянтин Павлов, але це тільки вершина айсберга. Насправді керують містом куди більш впливові люди, що дозволяють меру робити лише те, що не суперечить їх інтересам. Розбираємося, хто реально виграв після тріумфальної перемоги Павлова на виборах у 2020 р, пише kryvyi-rih-yes.com.ua.

Розклад перед боєм

Безумовно, отримати хай і номінально “свого” мера в Кривому Розі для Зеленського було справою честі, все ж це його рідне місто. До того ж така перемога позитивно впливала на невпинно падаючий рейтинг і на розташування сил у стратегічно важливому регіоні. Наскільки високі ставки в грі, президент не приховував і навіть за кілька днів до другого туру записав відеозвернення до земляків з відповідним підтекстом. Однак розклад тут  від початку був не на користь Банкової.

У першому турі діючому міському голові Юрію Вілкулу не вистачило буквально кількох відсотків, щоб зняти всі питання про переможця. Вілкул набрав 46, 27% проти 25,2% у кандидата від партії влади Дмитра Шевчика.

І загалом, виходячи з  ситуації після першого туру, особливої ​​інтриги в другому не передбачалося, перемога “старого” мера прогнозувалася з 99% ймовірністю. Що ж стосується шансів нинішнього міського голови, що “недотянув” у першому турі й до 10%, то вони не розглядалися навіть теоретично.

Але людина крутить, а бог розкручує. 17 листопада стався “нежданчик” — Юрій Вілкул, що вже практично переміг, знявся з виборів буквально “по Єльцину” — “Я втомився, я йду”. При цьому досвідчений політик не пішов по-англійськи, а закликав своїх прихильників голосувати за Костянтина Павлова — людину для нього зрозумілу та безпечну. А втрачати Вілкулу в разі чого було що, за довгі роки “непорочного” мерства нажито чимало, та й дров наламано достатньо.

У результаті, завдяки авторитету Вілкула у городян, Павлов таки сів у мерське крісло,ОПЗЖ заявила про свою беззаперечну перемогу, а по самолюбству Зеленського було завдано доброго ляпаса.

P.S Оцінки експертів ситуації для президента після “криворізького” фіаско фіксувалися на позначках від “дуже погано” до “жахливо”, а деякі йому навіть пророкували крах його політичної кар’єри. Однак катастрофи не сталося, Банкова проковтнула гірку пігулку поразки та зробила оргвисновки. І нехай справа тут не тільки в Кривому Розі, але ОПЗЖ сьогодні не позаздриш, її лідери під санкціями, їх бізнес жорстко “пресують” спецслужби, більш того, стоїть питання про заборону партії як такої. Причина — антидержавна діяльність. Так, що можна констатувати, що, програвши битву у себе на батьківщині, Зеленський відповів ефектним контрударом в масштабах країни.

Втім, це “велика гра” в столиці, в самому ж Кривому Розі “грали” не з таким розмахом, але ставки й тут були пристойними

Хто тут “папа”?

Кривий Ріг — індустріальне місто з усіма наслідками, що випливають звідси. Тут знаходяться 3 гірничо-збагачувальні комбінати, що складають промислову групу “Метінвест”, співвласниками якої є олігархи Рінат Ахметов і Вадим Новинський. Крім того, їм належить завод з виробництва цинку. А ще, Ахметов на пару з Коломойським володіють залізорудним комбінатом. І на сьогодні ця економічна складова визначає в місті багато, якщо не все.

Що стосується політичного впливу, то останні 10 років Кривий Ріг знаходиться під впливом екс-мера, колишнього “регіонала” Юрія Вілкула та його сина Олександра. Фактично сім’я Вілкулів контролює в місті все: від місцевого телебачення та ЗМІ, до правоохоронних органів і фракцій у міськраді. Ну і, звичайно, їх вплив посилюється “бізнес-дружбою” з Ахметовим. Адже недарма свого часу Вілкул-молодший працював топ-менеджером у олігарха і входив до керівництва трьох місцевих ГЗК.

Такі криворізькі реалії й тепер залишається з’ясувати, чому, зібравшись йти, Вілкул зупинив свій вибір на не популярному в місті Павлові та хто реально від цього виграв.

Бульдоги під килимом

Обізнані люди стверджують, що Костянтин Павлов тільки номінально входить в ОТЗЖ і його єдине завдання там — представляти інтереси Ріната Ахметова. Більш того, є думка, що до висунення Павлова на посаду міського голови “Опозиційна партія – за життя” не мала ніякого відношення, а все вирішив банальний “договорняк” Вілкула з Рабиновичем, який займався виборами на Дніпровщиніі. Тому твердження деяких експертів про епохальну перемогу ОПЗЖ на Півдні, м’яко кажучи, перебільшені, Павлову “рідніші” Вілкул та Ахметов, з якими йому ще “жити поруч і хліб ділити”, ніж Медведчук і Рабинович. А у світлі останніх рішень РНБО і поготів.

Ще один важливий момент в цій історії — рішення самого Вілкула знятися з виборів при тому що всі “козирі” були у нього на руках. Хворе серце — причина серйозна, але, як показує практика, в нашій країні з таких посад тільки “виносять” (згадаємо Кернеса), аж надто багато на кону. Тут доречно згадати й чутки під час передвиборчої кампанії, про те, що в потрібний момент Вілкул “зіллється” та поступиться місцем кандидатові від партії влади, в обмін на імунітет від кримінального переслідування. А про те, що на нього тиснули й обіцяли реанімувати кримінальну справу за 2015 р. мер Кривого Рогу говорив відкрито.

У підсумку так і сталося, ось тільки пішов Вілкул не за сценарієм Банкової, а за власним — зробив ефектну “рокіровку” та передав місто “спадкоємцю”, від якого можна не чекати удару в спину.

Що ж стосується гіпотетичної підтримки Вілкулом “президентського” кандидата Дмитра Шевчика, то, безумовно, для колишнього мера Кривого Рогу він був фігурою менш прийнятною. Топ-менеджер холдингу “Метінвест” —  людина Ахметова чи Новінського, але не Вілкула, якому в разі чого довелося б робити зайві реверанси в бік олігархів і жити в страху втратити контроль над містом.

Але все ж головний переможець виборів в Кривому Розі, це не Вілкул і не ОПЗЖ, а Ринат Леонідович Ахметов. Це єдиний персонаж, чий успіх був гарантований при будь-якому результаті голосування, оскільки олігарх зробив безпрограшний хід — поставив відразу на двох кандидатів та очікувано зірвав головний банк.