Субота, 2 Липня, 2022

Влада Кривого Рогу під час німецької окупації

Період Другої Світової війни у Кривому Розі був жахливим, безліч жертв та значні архітектурні руйнування. Німецька окупація Кривого Рогу тривала з 1941 по 1944 рік. У цей час були спроби українізації міста. Як управляли містом під час окупації, кого ставили при владі Кривого Рогу і з ким жорстоко розправлялися німці у період 1941-1944-х років? Далі на kryvyi-rih-yes.com.ua.

Окупація Кривого Рогу – 1941-1944 роки

Фото з спільноти “Криворізька старовина”.

Німці увійшли до Кривого Рогу 14 серпня 1941 року. Вони були ретельно підготовлені до цього, тому взяти місто та створити власні органи влади вийшло досить швидко.

Під час наступу німців на Кривий Ріг у місті вже було безвладдя. Місцеві органи влади не працювали, оскільки вночі з 13 серпня на 14 серпня голова Криворізького міського виконавчого комітету Федоров Л. К., секретар міського комітету партії Сіренко І. М. та начальник міліції, а також відділу НКВС Кірєєв О.О. та інші високопосадовці у супроводі охорони залишили місто. 14 серпня у Кривому Розі також не працювали магазини, лікарні та різні підприємства.

Тому німці почали формувати у місті свою владу. Спочатку фашисти у Кривому Розі формували виключно воєнізовані органи управління. Лише згодом з’явилася поліція. У листопаді 1941 року в окупованому німцями Кривому Розі з’являвились перші органи громадянської влади на території рейхскомісаріату “Україна”.

Фото з спільноти “Криворізька старовина”. Фашистські окупанти на перетині головних вулиць Кривого Рогу Леніна та Карла Маркса.

Перший бургомістр Кривого Рогу у 1941 році

Фото з спільноти “Криворізька старовина”. Міська Управа 1941 рік.

Бургомістр у перекладі з німецької означає міський голова. Під час німецької окупації Кривого Рогу першим бургомістром став Шерстюк Сергій.

Шерстюк був українцем, мав вищу освіту та до початку війни працював на посаді інженера на Коксохімічному заводі. Деякий час працював у західній частині України, де налагодив зв’язок із оунівцями. Мав добрі організаторські здібності, і що головне був патріотом України.

Посередині Сергій Шерстюк. 

Сергія Шерстюка призначили бургомістром Кривого Рогу на міських зборах оунівців щодо проголошення української державності.

З приходом до влади Шерстюка у Кривому Розі розпочнеться масштабна українізація міста. У документообігу використовували виключно українську мову, на вулицях Кривого Рогу з’явилися вивіски українською. Також у той час, поки Шерстюк був бургомістром Кривого Рогу, йому вдалося налагодити постачання продуктів харчування для криворіжців, повністю контролювати порядок у місті, налагодити роботу міських шкіл, криворізького драматичного театру та кінотеатру. Працювало місцеве товариство “Просвіта”, міське видання та редакція газети. Націоналісти Кривого Рогу працювали повністю легально, навіть за міської управи існувало бюро ОУН, яким керував Потечний Ярослав.

Ставлення німців до оунівців

На початку німецької окупації Кривого Рогу, фашисти чіплялися до українських націоналістичних ідей. Це співпадало з цілями Сергія Шерстюка. Але незважаючи на таке первісне ставлення німецьких окупантів до українізації, будувати українську державу вони не збиралися.

Коли фашистські окупанти зрозуміли, що Шерстюк використовує їх для своєї вигоди і зовсім не є їхнім пішаком, він та ще 150 осіб, які були при владі Кривого Рогу, були заарештовані у грудні 1941 року. На них чекали жорстокі допити та страшна розправа. Шерстюк пробув при владі Кривого Рогу п’ять місяців і за весь цей час доклав максимум зусиль щодо українізації Кривого Рогу.

Після допитів, взимку 1942 року Сергія Шерстюка та інших діячів українського націоналістичного руху було таємно розстріляно. Їхні тіла скинули в стару шахту імені Валявка. Вони були вбиті німецькими окупантами за те, що відстоювали інтереси українського народу та боролися заради України.

Влада після Шерстюка у 1942 році

Після арешту та вбивства Шерстюка німці у Кривому Розі зайнялися міською управою та ретельно підбирали кадрів, щоб не було як раніше українського націоналістичного впливу. Німцям вдалося це зробити, поставивши в 1942 на чолі міста Бусурманова, а секретарем Мариненко, який в 1943 став бургомістром Кривого Рогу.

Саме в період 1942 року та 1943 року міське управління Кривого Рогу втратило елемент самостійності та поступово стало допоміжним органом німецької адміністрації.

Під час окупації Кривого Рогу німці здебільшого не переписували законодавство, а залишили закони радянського союзу. Однією з причин було те, що криворіжці звикли і добре знали свої закони та права, а з іншого боку німці розраховували на те, що зможуть повністю контролювати міське населення. Контроль населення з допомогою радянських законів полягав у тому, що довоєнне законодавство СРСР було дуже жорстоким, і порушення законодавства, навіть за найменше правопорушення каралося по всій суворості закону. Для німців це було дуже зручним рішенням. Тому німецькі окупанти у Кривому Розі забороняли як змінювати довоєнне радянське законодавство, так і скасовувати його.

Де розташовувалася німецька комендатура?

У період німецької окупації у 1941-1944-х роках німецька комендатура у Кривому Розі розташовувалась на центральному проспекті міста – проспекті Поштовому прямо у готелі “Металург”. Через дорогу від німецької комендатури знаходилося місцеве казино та клуб для німецьких офіцерів.

При наступі радянської армії обидві будівлі на поштовому проспекті були зруйновані.

Фото з спільноти “Криворізька старовина”.
Фото з спільноти “Криворізька старовина”.

Німецькі окупанти по вулиці Парадній (сучасна вулиця Свято-Миколаївська) у будинку під номером 53 розмістили свій відділ Гестапо, де було вбито безліч ні в чому не винних криворіжців. Неподалік Гестапо, по вулиці Калініченка (сучасна вулиця Церковна) німці організували військову в’язницю.